• Home
  • GCSE Topic Tests
  • GCSE Quick Maths Tests
  • Past Papers
  • Join our Newsletter
  • Blog

3 Minute Maths

GCSE maths walkthrough videos and worksheets

  • Maths and English Tutoring
  • Useful maths resources
  • THE ULTIMATE MATHS SURVIVAL GUIDE
  • Visit our Amazon store

Better Value Maths Questions – GCSE Best Buys

July 4, 2021 by Simon Deacon Leave a Comment

This video is a quick reminder of better value maths questions – ‘Best Buys’ for GCSE maths, and is aimed at around grade 4.
– stop the video
– work through the questions
– compare your solutions

I hope the video helps and please do leave a comment – thanks!

Download a copy of the questions here:

QT Best Buys

Here’s a copy of the written answers:

QT Best Buys ANSWERS

1. Two different packs of Top Tea Bags are available at the supermarket:
Superpack – 180 tea bags for £5
Megapack – 200 tea bags for £6
Which pack represents the best value for money?

2. Big Flavour Coffee is available in two different jars:
200 grams for £4.99
300 grams for £5.99
Work out which jar represents the best value for money.

3. Medium eggs cost £1.09 for a pack of 6, or £2.70 for a pack of 18. Which price is the better value? You must show your working.

4. Onions cost £8 for a 7.5kg bag at a farm shop. The same onions cost £2.50 for a 2.5kg bag at the supermarket. Where are the onions better value, at the farm shop, or the supermarket?

5. Moosehead shower gel is available in three different containers:
Large 800ml for £6.50
Medium 600ml for £5.00
Small 400ml for £3.75
Which container offers the best value for money? You must show your working.

6. In a supermarket sale there are two offers for dishwasher tablets
Pack A – 180 tablets + 25% extra free – total cost £4
Pack B – 180 tablets + 10% off the normal price of £4
Which pack offers the best value for money?

These types of questions appear in all the main GCSE exam boards – Edexcel, AQA, OCR and Educas – and are fairly common for non calculator papers.

Top Tips!

  • Try to find a common measurement – quantity, weight etc
  • Always check the units £ and p, kg and g, to make sure that you are comparing similar quantities
  • Always show your working, including any calculations, you might get additional method marks.

Here’s other posts that also might be of interest:

Speed Distance Time; mid level GCSE mathematics questions

How to factorise equations containing algebra terms

Simplify an algebra fraction using factorising

Expand brackets and simplify; mid-level GCSE maths algebra

Reverse percentage; prices in a sale

How To Work Out Reverse Percentages; GCSE mathematics

Percentage Change

Sine question area of a triangle; GCSE Maths Grade 7+

Using the Cosine Rule; Grade 6 Maths GCSE Non-Calculator

The cosine rule; GCSE maths grade 6+

Please do leave a comment below if you are not sure. Alternately you can view my YouTube channel and leave a comment there – I’ll always try to respond as quickly as possible.

Watch on YouTube:

Better Value Maths Questions – GCSE Best Buys

I’d really appreciate a like, if you found it useful! If you subscribe to the channel, you’ll also be notified of new uploaded videos 🙂

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti spam - please answer to leave a comment. Thank you. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Search for ANY GCSE maths topic

… or search by grade

A level blog Edexcel foundation Grade 1 Grade 2 Grade 3 Grade 4 Grade 5 grade 6 Grade 7 Grade 8/9 higher Indices maths resources Quick Tests Reasoning Surds

Copyright © 2025 · Magazine Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish.Accept Read More
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT