• Home
  • GCSE Topic Tests
  • GCSE Quick Maths Tests
  • Past Papers
  • Join our Newsletter
  • Blog

3 Minute Maths

GCSE maths walkthrough videos and worksheets

  • Maths and English Tutoring
  • Useful maths resources
  • THE ULTIMATE MATHS SURVIVAL GUIDE
  • Visit our Amazon store

Proportion – GCSE maths

March 18, 2022 by Simon Deacon Leave a Comment

This video is a walkthrough of proportion GCSE maths questions – aimed at around grade 3 for GCSE …. please do
– stop the video
– work through the questions
– compare your solutions

I hope the video helps and please do leave a comment – thanks!

Download a copy of the questions here: QT Proportion GCSE maths

Download a copy of the written answers here: QT Proportion GCSE Maths ANSWERS

[grwebform url=”https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=BODrn&webforms_id=2301504″ css=”on” center=”off” center_margin=”200″/]

 

Proportion questions are usually non-calculator, around 1 – 3 marks, and appear in all the main GCSE exam boards – Edexcel, AQA, OCR and Educas

Here’s the questions for video 1 of proportion – GCSE maths:
1. Eleven pencils cost £0.99.
Work out the cost of 22 of these pencils. (1 mark)
2. 13 chocolate bars costs £6.37.
Work out the cost of 18 of these chocolate bars. (2 marks)
3. 12 fruity chews cost £3.24.
Work out the cost of 19 fruity chews. (2 marks)
4. The total price for 8 licorice sticks is £4.72.
Work out the cost of 21 licorice sticks. (2 marks)
5. 7 blue pens cost £1.89.
Work out the total price of 21 blue pens. (2 marks)
6. The total price for 3 board marker pens is £2.43.
Work out the cost of 16 board marker pens. (2 marks)
7. The cost of 3.5 kg of pears is £2.31.
The total cost of 10.5 kg of pears and 0.5 kg of oranges is £7.53.
Work out the cost of 1 kg of oranges. (3 marks)
8. The cost of 0.5 kg of apples is £0.38.
The total cost of 1.5 kg of apples and 3.5 kg of lemons is £3.03.
Work out the cost of 1 kg of lemons. (3 marks)
9. The cost of 0.5 kg of nectarines is £0.48.
The total cost of 1 kg of nectarines and 0.5 kg of pears is £1.52.
Work out the cost of 1 kg of pears. (3 marks)
10. The cost of 2.5 kg of melons is £1.05.
The total cost of 5 kg of melons and 1.5 kg of pears is £3.54.
Work out the cost of 1 kg of pears. (3 marks)

Here’s the questions for video 2 of proportion – GCSE maths:
11. The cost of 0.5 kg of apples is £0.38.
The total cost of 2 kg of apples and 2.5 kg of nectarines is £4.52.
Work out the cost of 1 kg of nectarines. (3 marks)
12. Here is a list of ingredients for making 12 small cakes.
180 g margarine
180 g sugar
200 g plain flour
1 teaspoon baking powder
2 eggs
Aqdas is going to make 24 of the small cakes.
(a) Work out how much margarine he needs. (2 marks)
Ahmed is going to make 18 of the small cakes.
(b) Work out how much flour he needs. (2 marks)
13. Here are the ingredients needed to make 16 gingerbread men.
180 g flour
40 g ginger
110 g butter
30 g sugar
Cas wants to make 40 gingerbread men.
Work out how much of each of the ingredients she needs. (3 marks)
14. 350g of flour is needed to make 18 mince pies.
Priya has 875g of flour.
Does Priya have enough flour to make 45 mince pies?
You must show clearly how you got your answer. (4 marks)
15. This is a list of ingredients for making an apple & peanut crumble for 4 people.
60 g plain flour
40 g ground peanuts
90 g soft brown sugar
60 g butter
4 apples
Micheal wants to make an apple & peanut crumble for 10 people.
Here is a list of the amount of each ingredient Micheal has in his cupboard.
350 g plain flour
100 g ground peanuts
200g soft brown sugar
150 g butter
6 apples
Work out which ingredients Micheal needs to buy more of.
You must show all of your working. (4 marks)

Top Tips!

  • Always work methodically and show your working
  • Check your calculations
  • Is it a reasonable answer?

Here’s other posts that also might be of interest:

Solving Equations

How to use a probability tree; GCSE mathematics

Working with surds; GCSE maths grade 7+

Surds; ‘show that’ and ‘write in the form questions’

Finding the missing angle

How to work out a formula for a common difference arithmetic sequence

nth term of a quadratic sequence; GCSE maths level 6 onwards

Solving Linear Equations

Summer GCSE Revision; Keep Building Your Skills

GCSE Maths Questions; Last Minute Revision

Edexcel GCSE Revision Maths June 2018 Paper 1

Edexcel Maths Higher Paper 2 November 2018

AQA GCSE Maths Higher 2018; Paper 1

Edexcel GCSE Maths Foundation Paper 2017; Paper 3

Edexcel GCSE maths foundation November 2018 paper 2

Speed Distance Time; mid level GCSE mathematics questions

How to factorise equations containing algebra terms

Simplify an algebra fraction using factorising

Expand brackets and simplify; mid-level GCSE maths algebra

Reverse percentage; prices in a sale

Percentage Change

 

Please do leave a comment below if you are not sure. Alternately you can view my YouTube channel and leave a comment there – I’ll always try to respond as quickly as possible.

Watch on YouTube:

Proportion GCSE Revision Questions 1-10

Proportion GCSE Revision Questions 11 – 15

I’d really appreciate a like, if you found it useful! If you subscribe to the channel, you’ll also be notified of new uploaded

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anti spam - please answer to leave a comment. Thank you. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Search for ANY GCSE maths topic

… or search by grade

A level blog Edexcel foundation Grade 1 Grade 2 Grade 3 Grade 4 Grade 5 grade 6 Grade 7 Grade 8/9 higher Indices maths resources Quick Tests Reasoning Surds

Copyright © 2025 · Magazine Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish.Accept Read More
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT